CRP = antibiotika ano či ne?

C- reaktivní protein (CRP) je bílkovinou akutního zánětu, a tedy vysoce citlivý parametr zánětu. Jeho hladina v krvi se zvyšuje u všech druhů bakteriálních zánětlivých procesů (6-12 hodin od začátku zánětu).    

Hladina CRP v krvi závisí na stupni zánětu. Ve srovnání s jinými klinicky využívanými známkami zánětu, jako jsou sedimentace nebo hladina bílých krvinek, je daleko pružnější - výsledek do několika málo minut přímo v ordinaci!

Odebírá se z prstu kapka kapilární krve, která se vloží k vyhodnocení do přístroje.

  • Používá se k rozlišení bakteriální a virové infekce (Běžná koncentrace CRP v séru zdravých jedinců je nízká. Při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin. Ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí. Při úspěšné léčbě antibiotiky dochází k rychlému poklesu, při neúspěšné léčbě zvýšení přetrvává. Provedením tohoto jednoduchého testu lze předejít zbytečnému předepisování antibiotik pacientům, pro něž nemají význam při virovém typu infekce.)
  • Jeho výše souvisí s mírou postižení tkání zánětem
  • Pomáhá rozhodnout o případném nasazení antibiotik
  • Slouží k hodnocení efektivity léčby antibiotiky
 

 

Kontakt

MUDr. Petra Lajžnerová 17. listopadu 590/14
Liberec, Starý Harcov
46015
+420 607 888 930 praktikliberec@seznam.cz